Jak kupovat auto z bazaru

Autům vůbec nerozumím – vždycky zapomenu, na co to jezdí, kterou stranou mám přirazit ke stojanu na benzince a vrcholem mého servisního autozásahu je, že se marně snažím nalít tu věc, co stříká na okna do nějaké nádržky pod kapotou. Jednou jsem dokonce v zoufalství nad množstvím nejrůznějších nádržek v motorovém prostoru a zcela chybějícímu označení ke každé otevřené přivoněl, abych zjistil, jestli tam tu věc, co stříká na okna, můžu nalít. Jedna voněla po připáleným Jaru, já do ní nalil dva litry té věci a pak hodnou chvíli za jízdy trnul, jestli se mi z výfuku nějakým obskurním způsobem nestane obří bublifuk. Nestal, uf! 

Když jsem si chtěl koupit auto, obešly mě mrákoty, ale naštěstí jsem narazil – Halelujah, třikrát sláva! – na stránky Výběr auta pana Ráže, člověka, který se věnuje prohlídkám aut z bazaru za srandovní peníz v poměru k ceně vozu. 

S panem Rážem jsem vybíral auto celkem třikrát. Z koupě prvního a jím doporučeného sešlo, neb jsem si koupi rozmyslel a nové až tak nepotřeboval. O půl roku později jsem se znovu odhodlal ke koupi, tentokrát již vážně. V Brně jsem si vytipoval auta, která se mi líbila a tak jsme navštívili 8 autobazarů, viděli 12 Octavií a zjistili (tedy ne já, ale pan Ráž), že všechny jsou bourané. A ne málo. Samozřejmě na prodejních štítcích stálo „nehavarováno“, „výborný technický stav“ a podobný nesmysly. Jen jsem valil bulvy, když ze dvou metrů hlásil: „Ani k tomu nechoďte, byla pěkně bouraná, jdeme dál!“. Nic jsem si tehdy nevybral a pan Ráž jel domů.

Poté jsem propadl zoufalství a panu Rážovi začal posílat odkazy na auta, která se mi líbila. Do toho mi každý radil: „Kup si Octavii!“, „Nekupuj si Octavii, podvozek má na hovno!“, „Kup si novou Kiu, má 7 let záruku!“, „Nekupuj si Kiu, je to šmejd!“, „Kup si to v Německu!“, „Kup si auto na plyn!“ a podobně. Úplně mě to zblblo a pan Ráž musel být z mých dotazů na prášky. Tvrdil, že ne, ale moc mu to nevěřím. 🙂

Nakonec jsem výběr zúžil na 4 auta (na doporučení Octavie) a řekl si, že pokud z nich nic nebude, tak si ze zoufalství koupím novou Dacii :-). Michal Ráž přijel a můj horor začal. První auto bylo bourané a humpolácky spravené. Druhé auto, ač na fotkách nádherné, bylo tak zhuntované, že bych jej ani s 50% slevou nechtěl. Třetí auto se stačilo od mého posledního telefonátu (15 hodin nazpět) prodat. Začínal jsem se pomalu smiřovat s novou Dacií. Naštěstí jsem ji kupovat nemusel, poslední auto byla láska na první pohled :-). Prohlídka zabrala skoro dvě hodiny: změřil tloušťku laku, prolezl jej zepředu, zezadu, zespodu, projeli jsme se a na závěr mi místo slevy (které pan Ráž standardně vyjednává) byly domluveny opravy ve velmi slušné výši (rozvody, filtry, …) a já se stal spokojeným majitelem Škody Octavia II.

Dlužno podotknout, že mám přesně to, co jsem původně nechtěl: Škodovku („Nebrat, sou to auta na nic!“), bílou („Fuj, na bílé je všechno vidět!“), kombíka („Kombíka skoro nepotřebuješ a žere to víc!“), rok výroby 10/2007 („V tom roce tam měli blbý díly!) a s automatickou převodovkou („To si nekupuj, to se sype a žere to o 10 litrů víc!“). Nicméně, jsem maximálně spokojenej! Jezdí perfektně a po pár dodělávkách (parkovací senzory, handsfree, pro jistotu nové brzdové destičky, …) jsem nadšen a ničeho nelituji.

Tedy, jak psalo už mnoho lidí v diskuzi na jeho webu – spokojenost, spokojenost a zase spokojenost! Mé příští auto uvidí opět pan Ráž! Doufám ovšem, že to bude za dlouho… Díky Michale! Dodám, že částka za prohlídku je úplně směšná s celkovou cenou kupovaného vozu. Osobně by mi nevadila ani vyšší cena, protože užitek je zřejmý… Samozřejmě si uvědomuji, že kupuji ojeté auto a že ani pan Ráž neodhalí všechno. Nicméně to, co mi jeho služba přinesla, mi vyhovuje. Já bych na autě nenašel nic a asi těžko bych si místo slevy domluvil opravy. Navíc si myslím, že díky tomu, že se tomuto byznysu věnuje dlouho, zná všechny možné triky bazarníků, jak auto „vytunit“, aby na něm laik nic nepoznal.

Perlička na závěr: když při prohlídce jedné Octavie hlásíme: „Tahle je bouraná!“, tak bazarník povídá: „No jo, pojďte sem, mám tu jednu novou, trojkovou, úplně super stav, nebouraná a málo jetá, jen trochu dražší.“. Blížíme se k autu a Michal Ráž hlásí: „Ta byla bouraná na zadek.“ a když se koukl pod auto: „A byla na rovnací stolici! Tohle že je ta nebouraná v super stavu?!?“. Dočkáme se odpovědi: „Co byste chtěli, vždyť to nemá servisní knížku.“. Heh! Myslím, že kvalita prodávaných aut by velmi razantně vzrostla (a cena mnohých razantně klesla), kdyby si každý nechal auto prohlédnout odborníkem, jako je pan Ráž a jeho Výběr auta

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • K zamyšlení