Tisíc kuliček 2.0: Od kuliček k týdenním deníkům
Inspirace příběhem o "teorii tisíce kuliček" mě přiměla k zamyšlení nad mým životem a důležitostí každého (i) malého okamžiku. Původně jsem měl v plánu pravidelně přesouvat každý týden jednu kuličku z jedné sklenice do druhé a zamýšlet se nad smyslem vesmíru. Žel, tento zvyk mi vydržel pouhý měsíc 🙂. Místo přesouvání kuliček jsem si ale začal psát týdenní deník, který dnes považuji za naprosto neocenitelný.
Moje první deníkové záznamy sahají až do roku 2014, ale pravidelně každý týden píšu od 8. 5. 2017. Každou neděli večer se posadím k počítači, shrnu události týdne, popíšu své pocity a přidám jednu fotografii pořízenou během týdne (díky tomu jsem vlastně začal více zachytávat náhodné momentky z života). Někdy mi stačí pár odstavců, jindy se rozepíšu podrobněji. Důležité je pro mě zachytit všechny aspekty mého života – dobré i špatné, pracovní i soukromé, myšlenky i emoce.
Na konci každého roku si pak přečtu všechny záznamy zpětně (jo, jo, za pár let to bude práce na několik hodin). Získám tak jedinečný vhled do svého vlastního růstu a proběhlých změn. Uvědomil jsem si hodnotu času a jak se postupně vyvíjím. Fotografie z minulosti mi často připomenou zapomenuté události a dávají mému zpětnému pohledu nový kontext (i když někdy čučím a nechápu, proč jsem právě danou fotku vybral 🙂).
Deník se stal jedinou činností, které se dlouhodobě pravidelně a bez přestávky věnuji. Díky němu vnímám spoustu malých posunů, kterých jsem dosáhl, a také to, jak těžké to mnohdy bylo. Naučil jsem se, že některé události, které pro mě byly v daný moment náročné a těžké, byly zpětným pohledem právě ty, které jsem ke svému růstu potřeboval. Jasně, člověk u sebe vnímá hlavně ty velké posuny, ale já díky deníku vidím, že někdy trvalo docela dlouho, než se nějaká „velká“ věc stala (a že by to bez těch “maličkostí” vlastně nešlo). Bez deníku bych si toho vůbec nevšimnul.
Na psaní používám Microsoft OneNote, který je zdarma (a zálohuji si jej v cloudu). Nastavený jej mám tak, že oddíly v něm mám jako jednotlivé roky a samostatné stránky pak jako měsíce.
A jak to děláte vy? 🙂